ПРИНЦИПИ ХАРЧУВАННЯ



ПРИНЦИПИ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ: ПОШИРЕНІ ПРОБЛЕМИ

 

 

Кожна третя дитина в Україні має різні проблеми з харчуванням. Через це, зокрема, приблизно 30% неповнолітніх дітей страждають від надлишкової маси тіла. На відміну від дорослих ,діти  не можуть самотужки визначати ,яку їжу їм споживати , звідки і у якій кількості брати вітаміни та мікроелементи. Тому ,повноцінне харчування малечі –завдання та виклик для їхніх батьків.

ЯКИМИ Є ГОЛОВНІ ПРИНЦИПИ ХАРЧУВАННЯ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ,ПРО ЯКІ МАЮТЬ ЗНАТИ БАТЬКИ?

 

Потрібно розуміти ,що діти відрізняються від дорослих по-перше тим ,що швидко ростуть. Щоб оптимально розвиватися малюкам ,особливо найменшим, потрібно отримувати всі нутрієнти. Існує міф ,що дитині немає від чого втомлюватися в садочку. Насправді ж ,дошкільні установи для малечі –як робота. Діти витрачають там чимало енергії ,а тому мають її поповнювати завдяки їжі та відпочинку.

 

Дуже часто в дітей дошкільного віку виникає так званий синдром дезадаптації –порушення вироблення нових харчових звичок ,що призводить до того ,що вони перестають їсти. Приблизно третина дошкільнят відмовляються від сніданку. Річ у тому,що початок нового навчального року ,нова атмосфера досить стресові. Зміна загальних принципів життя і харчування від домашнього до змішаного можуть призводити до розладів шлунково-кишкового тракту. Як наслідок ,можуть також розвиватися дефіцитні стани ,зокрема, нестача кальцію, заліза та різних груп вітамінів.

 

Але проблема не тільки в стресі, викликаному початком нового навчального року ,а й у тому ,що батьки часто вважають ,що їхнє домашнє харчування нормальне, хоча  це може й не так. Тому головний принцип харчування дітей дошкільного віку –це збалансованість у вигляді щонайменше п яти  прийомів їжі. А ще контроль якості продуктів і страв спочатку вдома ,а вже потім у дитсадку чи школі.

 

 

ЯК  БАТЬКАМ ЗРОЗУМІТИ ,ЩО ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ У ЗАКЛАДАХ ДОШКІЛЬНОЇ ОСТВІТИ ВІДПОВІДАЄ ПРИНЦИПАМ ? НА ЩО НАСАМПЕРЕД ЗВЕРТАТИ УВАГУ ?

 

Усе достатньо просто. По-перше ,потрібно звернути увагу на апетит дітей .Якщо він задовільний і малеча повноцінно харчується ,тобто від трьох до   пяти  разів на добу –це вже показник норми. По-друге ,звернути увагу на масу тіла дитини. Причому  тут мова йде про обидві сторони медалі-як про надлишкову вагу , так і худорлявість. Знову таки ,діти несамостійні. Вони повторюють харчові звички своїх батьків. Багато їсти перед сном ,вечеряти .переглядаючи щось по телевізорі ,дотримуватися дієту .яку не призначив лікар ,бути вегетаріанцем – ось яскраві приклади наслідувальних харчових звичок від батьків.                                                                                                                              Детально відслідковувати харчування у дитсадках буде досить важко ,тому можна порадити батькам звертати увагу ,зокрема .на кількість прийому їжі. Під час активного росту малюкам потрібно їсти хоча чотири рази на день. Двічі на тиждень дитині варто отримувати рибу ,принаймні через день у її раціоні має бути м ясні продукти.

                 ЯКІ НАСЛІДКИ МАЄ НЕ ОПТИМАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ У ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГ ВІКУ ?

                 Насправді дітям важливо отримувати всі нутрієнти , тому будь-яка нестача може мати негативні наслідки .Наприклад ,дефіцит кальцію може призвести до проблем із формуванням хребта ,згортанням крові ,викликати карієс, порушення серцево-судинної системи й ліпідного обміну та навіть призупинити ріст.

Нестача заліза призводить до анемії ,яку ,до речі ,важко виявити ,адже вона досить пізно проявляється .Спочатку дитина просто більше втомлюється та більше хворіє. А потім ,коли вона пройшла обстеження  ,виявляється ,що бракує заліза. Словом ,брак, як і надлишок .будь-якого з вітамінів та мінералів ,може бути небезпечним.

 

ЧИ МОЖНА ЗА ДОПОМОЮ ХАРЧУВАННЯ СКОРЕГУВАТИ ПРОБЛЕМИ ,ЗОКРЕМА РОЗВИТКУ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ,ЯК САМЕ ?

 

В основі корекції завжди лежить харчування .Коли людина ,навіть доросла хворіє –згадайте ,що їй найперше радить лікар .Правильно ,дотримуватися дієти. Проте тут важливо не забувати ,що будь-яка корекція має бути комплексною. Не можна просто забрати щось з раціону .Тим паче ,якщо мова йде про дітей .Дійсно ,згідно з нашими дослідженнями  ,до 30% неповнолітніх в Україні мають надлишкову масу. Але причини такого явища ,як і метод його корекції ,має визначити не родина ,а лікар. Є, звісно ,загальні принципи –як –то ,наприклад ,збільшення споживання рослинної їжі.

                Проте глобально корекцію мають призначати спеціалісти.І тут також  можливий зворотний ефект –гіпотрофія ,тобто білково калорійна недостатність .яка призводить до низки порушень розвитку .Батькам можна порадити бути пильними до своїх дітей .і в разі ,якщо вони помітили надлишки ваги або навпаки надмірну худорлявість –звертатися до лікаря –дієтолога.

 

СИНТЕТИЧНІ ВІТАМІН ДЛЯ ДОШКІЛЬНЯТ : ЗА ЧИ ПРОТИ ? ЯКЩО ЗА ,ТО ЯКИМИ ВОНИ МАЮТЬ БУТИ ?

 

На жаль, дефіцит у дітей трапляється досить часто .Це повязано з якістю наших харчових продуктів. Генетично модифіковані продукти які довго зберігаються в спеціальних приміщеннях за певної атмосфери мають бути у десять разів менше вітамінів ,ніж ті ,самі продукти ,але іншої якості ,20 років тому. Плюс кількість вітамінів зменшує також термічна обробка їжі. Тому додаткові вітамін ,придбані в аптеці ,як правило ,не будуть зайвими.                              Існує два підходи –або за аналізом крові визначити ,яких вітамінів бракує ,або отримувати свою добову дозу вітамінів за віком. Важливо ,щоб синтетичні вітаміни та мікроелементи були гарної якості ,їх можна споживати комплексно або кожен окремо. Але також важливо не перегнути .Надлишок одного або кількох вітамінів може викликати серйозні порушення.                

«ПЕРЕКУСИ « ДЛЯ ДОШКІЛЬНЯТ : ЗА ЧИ ПРОТИ ?ЯКЩО ЗА ,ТО З ЧОГО ВОНИ МАЮТЬ СКЛАДАТИСЯ?

«Перекуси» для дошкільнят – означає «за».Дітям не бажано робити тривалі перерви між прийомами їжі ,тому в проміжках між сніданками ,обідом і вечерею можна робити «перекуси».Головне  правило-це не має бути фастфуд. Підійде овочі ,фрукти ,прості снеки ,і навіть солодкі продукти ,які не мають доданого цукру –пастила , натуральне желе.